Vyhledávání volných míst
Urlaub von
Urlaub bis

Haidmühle


Tradice sklářství
Dějiny sklářství v Trojmezí 

Ještě dříve, než se v oblasti Bavorského lesa rozvinul dřevařský průmysl, existovaly už sklářské hutě. Umění sklářství se do země lesů dostalo pravděpodobně v souvislosti se vzkvétajícím obchodem na Zlaté stezce ze Salzkammergut do Čech.Tato obchodní cesta existovala pravděpodobně již kolem roku 1010.

Hutě zhotovovaly především perly na růžence nebo páternostříky a korálky. Stále více vyráběly hutě později ušlechtilé sklo, vydutá skla, lustry a věci denní potřeby. Materiálu sklo a kreativitě sklářů nestály v cestě žádné hranice. 

Ze zbytků skla vzniklo zvláštní umění: "bezcenné" sklo. Zbytky, které vznikaly z pečlivého a úsporného zacházení s masou skla , tzv. bezcenné sklo, mohli dělníci z huti využít pro vlastní potřebu. Z toho vzniklo takovéto umění. 

Hutě, které existují ještě dnes, vyrábí především ušlechtilé krystalové sklo, které se zčásti zpracovává vyfoukáváním ústy na bílé nebo barevné vyduté sklo. Ve všech hutích mohou návštěvníci zažít, jak z masy skla vznikají umělecké kusy. Foukači skla, brusiči, rytci atd.  předvedou rádi před publikem své umění. 

copyright © Gemeinde Touristinfo Haidmühle