Vyhledávání volných míst
Urlaub von
Urlaub bis

Haidmühle


Obec
Haidmühle – Bischofsreut - Frauenberg
Státem uznaná místa zotavení a odpočinku

Státem uznaná místa zotavení a odpočinku Haidmühle - Bischofsreut - Frauenberg leží v úžlabině na hranici s Českou republikou. Jsou orámovány horou Haidel, která je vysoká 1.167 m a nachází se zde vyhlídková věž, ze které jsou krásné výhledy do Bavorského lesa s pověstmi opředeným Třístoličníkem s vrcholem Hochstein v blízkosti Trojmezí, kde se stýkají hranice Čech, Rakouska a Německa.

Již velký básník Adalbert Stifter popisoval trefně tuto krajinu slovy: Zvlněné lesy stojí za zvlněnými lesy, dokud se ten poslední nedotkne nebe. Zde pod "zelenou střechou Evropy" naleznete ještě něco z prastarých dějin Hochwaldu prošlých časů. To je cílem dovolené nejen aktivních individualistů, nýbrž i rodin s dětmi, seniorů a skupinových výletníků, kteří dokáží ocenit bavorskou pohostinnost. Setkáte se zde s původními zvyklostmi a tradicemi. 
 
Dějiny:

Haidmühle 830 m.n.m. - obec byla založena stavbou mlýna v r. 1770  a stala se tím jednou z nejmladších osad v oblasti Freyung-Grafenau. Avšak již v 15. století tudy vedla cesta, tzv. Haidweg" od "velkého Haidu" a dále údolím Studené Vltavy do Volar a Českého Krumlova v Čechách. Stavbou vodní kovárny v r. 1840 a tratě Waldkirchen Frauenberg - Haidmühle - Prachatice / Prachatiz (CZ) v r. 1910 zažila obec velký rozmach. Kolem r. 1912 se začal rozvíjet turismus, čímž se Haidmühle stalo jednou z nejstarších turistických obcí v Dolním Bavorsku.
V souvislosti s 200-stým výročím založení byl 3.10.1970 obci propůjčen obecní erb.

Bischofsreut 1000 m.n.m.
 – založen v r. 1705 biskupem a kardinálem  Johannem Philippem von Lamberg k ochraně hranice se 14 domy, vznikl podél středověké obchodní cesty z Pasova do Čech, dříve patřil k obci Leopoldsreut z r. 1618, která je pojmenována  po biskupu Leopoldovi. V Leopoldsreutu, který je znám také jako "vymřelá vesnice" Bavorského lesa, se od r. 2010 konají historické slavnostní hry a obec je tak nejvýše položeným místem her v Německu. Tyto hry se staly pevnou součástí kultury východního Bavorska! V r. 2005 se slavilo již 300. výročí Bischofsreutu.

Stavbou podniku na výrobu zrcadel baronem von Stachelhausen byla v r. 1820 založena vesnice Schwarzenthal.

Frauenberg 920 m.n.m. – vesnice s roztroušenými domy přímo u Třístoličníku vznikla v r. 1724, patřila do r. 1765 rakouským pánům Rannariedl a byla zpět odkoupena pasovským biskupem Firmianem. Pamětní kámen upozorňuje na rozvodí, kde se  prameny řek dělí ve směru Labe - Severní moře a Dunaj - Černé moře.

Kontakt
Tourist-Info Haidmühle
Gerlinde Madl / Kerstin Ebersberger
Schulstr. 39
Tel 0049 8556-19433
haidmuehle@t-online.de
www.haidmuehle.de

Obecní úřad

Dreisesselstr. 12
94145 Haidmühle
Tel.  0049 8556-375
Fax: 0049 8556-380
poststelle@haidmuehle.bayern.de
www.gde-haidmuehle.de

Imagebroschüre des Landkreises Freyung-Grafenau

als pdf in Deutsch und in Englisch zum Download

copyright © Gemeinde Touristinfo Haidmühle